Na co dzień przeżywamy multum stresujących sytuacji. Najczęściej są one związane z pracą, czasem z ważnymi zmianami w życiu – egzaminem na prawo jazdy, przeprowadzką, kłótnią z bliską osobą. Gdy odczuwamy stres negatywny, opryszczka bywa dodatkową udręką, która irytuje i psuje humor. W sytuacji pozytywnej, na przykład tuż przed ślubem, opryszczka staje się niespodziewaną przeszkodą. Jednak jesteśmy na nią narażeni bez względu na to, jakie okoliczności wywołują u nas stres. Dlaczego?

Opryszczka wargowa pojawia się w momencie, gdy organizm jest podatny na różnego rodzaju niedogodności, a co za tym idzie – nie funkcjonuje prawidłowo. Przykładem mogą być przemęczenie, lub niedożywienie, czyli sytuacje mocno związane ze stresem. W trudnych, nerwowych momentach zdarza nam się zapominać o stosownej diecie – często miewamy zmniejszony apetyt lub wręcz przeciwnie – zajadamy stres niezdrowymi produktami, które nie przynoszą organizmowi wymaganej dawki witamin. Składniki odżywcze i jony tracimy również przy okazji wymiotów czy biegunki, które również nierzadko występują w sytuacjach stresowych. Wszystkie te niedogodności skutkują nieprawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu i ogólnym osłabieniem, co może prowadzić bezpośrednio do nawrotu opryszczki1.

W takich sytuacjach warto pamiętać, że istnieją sposoby na ukojenie nerwów. Aby uchronić się przed pojawieniem się opryszczki – i innych objawów, których przyczyną jest stres – należy rozważyć zmianę diety na zdrowszą i bardziej zróżnicowaną. Zamiast słodyczy można przegryzać owoce, które dostarczą organizmowi odpowiednie składniki odżywcze, przede wszystkim witaminę C. Dobrze sprawdzą się również orzechy, jako źródło cynku. Gdy stres jest przewlekły, np. związany z sytuacją w pracy, powinniśmy pomyśleć o stosowaniu technik relaksacyjnych, pomagających redukować napięcie mięśni i wpływających na polepszenie samopoczucia. Pamiętajmy też, jak ważna dla naszego organizmu jest odpowiednia ilość snu. Przy zdrowszym trybie życia nie tylko uda nam się zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu opryszczki wargowej, ale również unikniemy innych schorzeń związanych ze stresem.

Kiedy jednak sytuacje nerwowe okażą się zbyt intensywne i nie uda nam się powstrzymać powstaniu opryszczki – nie zapominajmy o lekach przeciw opryszczce. W takich przypadkach warto sięgnąć po Hevipoint dostępny zarówno w formie sztyftu na skórę, jak i tabletek. Nie pozwólmy, by opryszczka wargowa stała się dodatkowym źródłem stresu!

  1. Wójcik M. Opryszczka. Artykuł dostępny na stronie: https://drogazdrowia.pl/choroby-skory/opryszczka/ (dostęp: 09.2019).