Każda matka troszczy się o swoje dziecko i stara zadbać o jego najlepszą ochronę. Dlatego też w okresie karmienia piersią kobiety starannie przestrzegają odpowiednich diet czy rezygnują z drobnych przyjemności na rzecz bezpieczeństwa najbliższych. Czy opryszczka wargowa u matki również stanowi zagrożenie dla maluszka? O czym powinny pamiętać kobiety karmiące zakażone wirusem HSV-1?
Aż 90% dorosłych – a więc także około 90% kobiet karmiących – jest nosicielem wirusa HSV-1, zwanego wirusem opryszczki wargowej1. Matki z aktywnym zakażeniem mogą kontynuować karmienie piersią2, o ile nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza. Warto pamiętać, że mleko chroni dziecko przed chorobami i jest sposobem na przekazanie mu wszelkich przeciwciał – a więc również przeciwciał przeciw opryszczce, o ile matka takowe posiada1.
Kobiety z aktywną opryszczką wargową powinny jednak zachować przy karmieniu szczególną ostrożność, przede wszystkim poprzez rezygnację z całowania niemowlaka – dobrym sposobem na zabezpieczenie może być maseczka ochronna2. Lek ten zawiera acyklowir – substancję czynną hamującą namnażanie się wirusa i blokującą rozwój opryszczki. Acyklowir zaszeregowany jest jako substancja bezpieczna, mimo tego, że przechodzi do pokarmu matki. Lek należy przyjmować tuż po karmieniu, starając się unikać karmienia w okresie maksymalnego stężenia leku w mleku2.
- Kuchar E. Opryszczka wargowa u matek karmiących piersią. Artykuł dostępny na stronie: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/75735,opryszczka-wargowa-u-matek-karmiacych-piersia (dostęp: 09.2019).
- Nehring-Gugulska M. Czy wystąpienie opryszczki wargowej u matki karmiącej piersią wymaga specjalnego postępowania? Artykuł dostępny na stronie: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.19.25.7 (dostęp: 09.2019).